Zanieczyszczenie powietrza jest tematem, który nie schodzi z pierwszych stron gazet. Temat spędza sen z powiel mieszkańcom dużych miast oraz miejscowości i wiosek, podczas gdy, wydaje się, że politycy nic ze smogiem nie robią.

Walka ze smogiem na poziomie lokalnym idzie powoli, mimo, że wiele miast zabroniło stosowania pieców na węgiel i innych palenisk stałych problem nadal pozostaje nie rozwiązany.

Przykładem może być Kraków, gdzie wprowadzono zakaz palenia węglem i drewnem w obrębie miasta. Doprowadziło to do znacznej poprawy jakości powietrza w mieście, jednak problem nadal się pojawia, gdyż gminy ościenne nadal zatruwają powietrze w mieście.

Przyczyny zanieczyszczeń powietrza

Lata zaniedbań w dziedzinie ekologii doprowadziły do eskalacji problemu związanego ze smogiem. Powietrze w Polsce należy do jednego z najgorszych w Europie. Jest to szczególnie zauważalne w sezonie grzewczym.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest pomijanie rozwoju sektora odpowiedzialnego za pozyskiwania ciepła i prądu z odnawialnych, ekologicznych źródeł energii. Podczas gdy pomiar zanieczyszczenia powietrza w różnych obszarach kraju pokazuje zatrważające wyniki, wielokrotnie przewyższające normy, politycy nadal brną w węgiel jako główne źródło energii.

Niezrozumiałymi decyzjami każe się złomować wiatraki i likwidować elektrownie wiatrowe, zbyt małą wagę przywiązuje się do fotowoltaiki, a budowa elektrowni atomowej wzbudza kontrowersję.

Ochrona środowiska w skali mikro

Całej odpowiedzialności za stan polskiego powietrza nie można jednak przerzucać wyłącznie na polityków. Każdy w swoim własnym zakresie może dołożyć cegiełkę do tworzenia czystego powietrza.

Wystarczy zwracać uwagę na to co wrzuca się do pieca, jeśli już takowy posiadamy. Nie palić plastików, śmieci, niskiej jakości węgla czy drzewa.

W miarę możliwości wymieniać piece na gazowe.

Przy budowie domu od razu stawiać na ekologiczne rozwiązania- idealna może okazać się pompa ciepła, która jest nie tylko wygodna, ale w długim okresie pozwala zaoszczędzić niemałe pieniądze.

Inwestycją, która na dłuższą metę może okazać się strzałem w dziesiątkę są panele fotowoltaiczne. Ta metoda często jest dofinansowywana z budżetu miast i gmin. Warto więc przeanalizować fotowoltaikę jako źródło ekologicznego prądu.

Coraz popularniejsze są prywatne elektrownie wiatrowe czy wodne.

Wszystkie wymienione rozwiązania wpływają nie tylko na polepszenie stanu powietrza, ale pozwalają także zaoszczędzić pieniądze. Niosą więc podwójne korzyści. Warto znaleźć coś dla siebie.