kwiatek

Wiosna wre! Początek jednej z najpiękniejszych pór roku zwiastuje fantastyczną pogodę na najbliższe miesiące. Symbolem zmian jest zielona szata, która z wolna, acz konsekwentnie zajmuje kolejne obszary krajobrazu. Jednym z kwiatów na który czekamy szczególnie jest fiołek trójlistny zwany potocznie bratkiem. Co ciekawe popularny kwiat nie tylko wygląda pięknie, ale także ma mnóstwo cennych właściwości zdrowotnych. O tychże właściwościach i szerokim zastosowaniu opowiemy w najbliższych dwóch artykułach. Zapraszamy do części pierwszej!

Co z tym bratkiem?

Fiołek trójbarwny znany większości pod nazwą bratka występuje głównie na polach i nieużytkach. Kwiaty tytułowej rośliny stosowane są najczęściej do aromatyzowania win, likierów, syropów, a nawet olejów. Są także bardzo powszechnym składnikiem perfum. Szefowie kuchni również znaleźli zastosowanie dla fiołków – zarówno liście, jak i pączki kwiatowe bardzo często uzupełniają sałatki oraz wykwintne zupy. O tym, że zastosowanie bratka końca nie ma, świadczy także fakt, że szczególną rolę bratek znajduje w dziedzinie kosmetologii w której to wykorzystuje się zarówno jego kwiaty, jak i liście. Fiołek trójlbarwny znajduje zastosowanie zwłaszcza w produkcji preparatów leczniczych oraz kosmetyków pielęgnacyjnych. Wyjątkowość tytułowej rośliny uwarunkowana jest w dużej mierze jej składem. W bratkach znajdują się niespotykane i rzadkie bioflawonoidy, garbniki, duże ilości śluzów oraz kwas salicylowy. Tak unikalna gama właściwości sprawia, że zastosowanie bratków jest wyjątkowo szerokie.

Więcej o bratku:
https://www.allecco.pl/bratek-30-tabletek-powlekanych.html
https://www.allecco.pl/bratek-fix-2-0-g-30-sasz.html
https://www.allecco.pl/bratek-90-tabletek-powlekanych.html

Właściwości wewnętrzne

Głównym walorem fiołka jest naturalne obniżanie poziomu ciśnienia krwi. Regularne spożywanie naparu z bratka walnie przyczynia się do pokonania nadciśnienia tętniczego. Dzieje się tak na skutek substancji zawartych zwłaszcza w kwiatach i liściach – to one pozwalają poprawić elastyczność naczyń krwionośnych działając rozkurczowo. Właściwości tytułowej rośliny pozytywnie wpływają także na dolegliwości reumatyczne. Herbata z fiołka oraz jednoczesny kompres pozwoli załagodzić ból mięśni oraz stawów. Odwar z tejże rośliny przynosi natychmiastową ulgę co jest konsekwencją przeciwbólowych i przeciwzapalnych substancji – głównie flawonoidów i salicylanów.

pole

Skoro o flawonoidach mowa, to warto wspomnieć o jej szczególnej odmianie – bioflawonoidach, które dzięki sporej zawartości w tytułowej roślinie przyczyniają się do uszczelnienia i wzmocnienia naczyń włosowatych. Zawartość substancji ponadto ułatwia przyswajanie organizmowi witaminy C, co również zmniejsza przepuszczalność naczynek działając tym samym antyoksydacyjnie. Na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie prozdrowotnej – braki cechują się silnymi właściwościami moczopędnymi, co w praktyce oznacza, że oczyszczają drogi moczowe z toksyn. W połączeniu ze substancjami przeciwzapalnymi, bratki są doskonałym środkiem na problemy z wydalaniem moczu. Specjaliści zalecają spożywanie naparów z fiołków przede wszystkim osobom cierpiącym na zapalenie pęcherza, zaburzenie pracy nerek oraz dolegliwości związane z kamicą nerkową.