wzór

Sezon zimowy, choć w ostatnim czasie nader łaskawy pod względem temperatury oraz opadów może poskutkować występowaniem odmrożeń. Dzieje się tak na skutek długotrwałego przebywania w ujemnej temperaturze powietrza, choćby ta była minimalnie ujemna. Poniżej prezentujemy metody na walkę z odmrożeniami z uwzględnieniem ich przyczyn, objawów i cech szczególnych. Jest to pierwsza część artykułu związanego z charakterystyką odmrożeń.

Czym tak naprawdę jest odmrożenie?

Odmrożenie zgodnie z medyczną definicją jest czasowym, bądź nieodwracalnym uszkodzeniem skóry powstającym na skutek działania niskiej temperatury. Mówiąc ściślej, chodzi o uszkodzenie tkanki powłoki właściwej. Intensywność oraz rozległość uszkodzenia uzależniona jest od temperatury otoczenia oraz czasu przebywania w określonych warunkach, czyli innymi słowy – okresowi poddania skóry działaniu niskiej temperatury. Na owe warunki wpływ ma przede wszystkim wiatr oraz zwiększona wilgotność powietrza nasilające działanie mrozu. Do pozostałych aspektów wpływających na zwiększenie narażenia zaliczamy m.in. spożycie dużej ilości alkoholu prowadzące do nadmiernego wychłodzenia ciała. Warto podkreślić, że pośród miejsc najbardziej narażonych wyróżniamy policzki, nos, uszy, palce u stóp oraz rąk.

gałązka

Odmrożenie, a wychłodzenie – czym się różnią?

Do wyziębienia organizmu dochodzi na skutek wspomnianej aury, czyli niskiej temperatury i wilgotnej, nierzadko wietrznej pogody. Tego typu warunki meteorologicznie walnie przyczyniają się do odmrożenia wspomnianych powyżej newralgicznych części ciała. Te same przyczyny dotyczą także wychłodzenia, dlatego wiele osób bagatelizuje objawy nie zdając sobie tym samym sprawy, że ich organizm ulega odmrożeniom. Zgodnie z definicją wychłodzeniem nazywamy stan w którym temperatura organizmu jest nieco niższa od prawidłowej – minimalnej, dozwolonej, wyjaśnia ekspert z https://www.allecco.pl/. W związku z ową przypadłością wyróżniamy zatem trzy podstawowe stadia wychłodzenia :

– stadium obrony (34-36 stopni w skali Celsjusza)
– stadium spadku (27-34 stopni w skali Celsjusza)
– stadium wyczerpania (poniżej 27 stopni w skali Celsjusza)

W kwestii odmrożeń mamy z kolei do czynienia z inną skalą – skalą stopni odmrożenia.

śnieg

Skala stopni odmrożenia

Paradoksalnie pierwsze objawy odmrożeń przypominają oparzenia. Skóra jest wyraźnie zaczerwieniona , a my odczuwamy charakterystyczne pieczenie oraz szczypanie. W kolejnym etapie skóra przechodzi do procesu drętwienia pozbawiając tym samym czucia określonej części ciała. Kolor skóry również się zmienia – jest ona blada, a czasem sina. Wówczas mówimy o pierwszym stopniu odmrożenia.

Drugi stopień w skali odmrożeń charakteryzuje się pojawieniem na warwie wierzchniej bolesnych pęcherzy wypełnionych płynem. Pęcherzom zlokalizowanym w obszarze danej części ciała towarzyszy powiększający się obrzęk. Również kolor nabiera na intensywności – dana część ciała staje się coraz bardziej sina.

Do najbardziej niebezpiecznych stopni odmrożeń zaliczamy stopień trzeci oraz czwarty. Objawy dotykają znacznie głębszych warstw skóry prowadząc bezpośrednio do jej martwicy. Kolor skóry jest wówczas purpurowy, a konsekwencje owych objawów najczęściej mają związek także z uszkodzeniem kości. W skrajnych przypadkach możliwa jest zatem samoistna amputacja określonych części ciała.