Oolong to herbatka rdzennie chińska – stanowcza przewaga jej produkcji odbywa się w Chinach i na Tajwanie. To również specjalny wszechświat smaków oraz wielka rozpiętość, zaskakująca, kiedy przypomnimy sobie, iż wspólnym początkiem jakiejkolwiek herbatki jest ta sama roślina – Camellia sinensis sinensis. Natomiast które są wartości herbatki oolong? Oraz jak wygląda jej parzenie?

Oolong – jaka to herbata?

Oolong to herbatka robiona z liści tejże samej rośliny, co herbata czarna oraz zielona (Camellia sinensis). Konkretne typy herbatki różnią się nie pochodzeniem, natomiast poziomem fermentacji. Herbatka czarna jest zupełnie fermentowana, natomiast oolong – jedynie częściowo. Herbata oolong (niebieska, turkusowa czy szmaragdowa – to jej pozostałe wielokrotnie wykorzystywane nazwy) stanowi tylko 2 proc. herbatki pitej na świecie, natomiast również jest dostępna w niezwykle wielu krajach.

Jak aromatyzuje się herbatę mlekiem?

Najpopularniejsza forma polega na przetrzymaniu liści herbacianych nad parą przygotowującego się mleka. Po uformowaniu oraz osuszeniu zapach zostaje, natomiast liście oddają go w wywarze. Odróżnienie więc mlecznego szczepu oolonga od oolonga aromatyzowanego nie jest bynajmniej ciężkie. Prawdziwy milk oolong nie jest tak bardzo mleczny jak można by się spodziewać, jego zapach natomiast trudniej zanika z dodatkowymi parzeniami oraz nie tłumi kwiatowych nut herbatki. Aromatyzowany natomiast pachnie niezwykle intensywnie acz krótko.

Zaparzanie herbatki Oolong

Dobre zaparzenie polega na wsypaniu dwóch łyżek herbatki na szklankę oraz parzenie w wodzie o temperaturze 85-90 stopni C nie dłużej aniżeli 4 minuty. Raz zastosowaną mieszaninę liści można parzyć też dwa razy, nadal ciesząc się dobrym smakiem oraz zapachem, przy czym każde kolejne parzenie musi być dłuższe o 30-60 sekund. Otrzymanie mocniejszego naparu jest dopuszczalne nie dzięki przedłużeniu okresu parzenia, jednak dzięki dodaniu do szklanki lub filiżanki większej ilości zasuszonych liści!

Wartości herbatki oolong

Wiemy już, jak parzyć oolongi. Czemu natomiast należałoby to robić? Po pierwsze dlatego, iż oolong zmniejsza ciśnienie krwi, tzn. właściwie łagodzi kłopot nadciśnienia, tak popularny we współczesnym społeczeństwie. Poza tym oolong zmniejsza poziom szkodliwego cholesterolu, natomiast zatem rozprawia się z drugą poważną konsekwencją niewłaściwego trybu życia. Należałoby także wiedzieć, że herbaty oolong wspierają pracę nerek i wątroby, normalizują poziom cukru we krwi (więc zalecane są diabetykom) oraz przedstawiają funkcjonowanie przeciwnowotworowe (dzięki dużej ilości antyoksydantów).