depresja-kobieta

Żyjemy w czasach, w których brakuje odporności na stres, rozwagi i radzenia sobie z własną wrażliwością. Problem ten dotyka 97% ludzi, z czego 1% zostało zdiagnozowanych i podejmują leczenie psychiatryczne. Mowa tu o depresji, która zbiera swoje żniwa już u najmłodszych. Odmian depresji mamy wiele. Mowa tu o depresji endogennej, reaktywnej, maskowanej, lękowej, poporodowej, sezonowej, dwubiegunowej, oraz dystymii. Każda z tych odmian ma inne formy leczenia. Najprostszym, i zarazem najtrudniejszym z wyjść jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Wymaga to odwagi, cierpliwości i pokory. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze farmakologia jest jedynym, słusznym wyjściem z depresyjnych stanów. Dlatego warto spróbować naturalnych metod radzenia sobie z osłabionym samopoczuciem psychicznym, a takich pomysłów nie brakuje.

Dlaczego warto wstrzymać się z leczeniem farmakologicznym depresji do momentu, gdy nie będzie to konieczne? Leki antydepresyjne, lub psychotropowe są środkami, które niekiedy potrafią drastycznie wpłynąć na nasz organizm. Sam proces przyzwyczajenia się do leków może być ciężki i wyczerpujący. Nabranie nawyku punktualności, co do przyjmowania leków już samym w sobie może być przytłaczające, a pominięcie jednej dawki może przynieść poważne konsekwencje. I tak, jak przy wszystkich lekach, znajdziemy ogromną listę efektów ubocznych, których pojawienie się jest bardzo prawdopodobne, nawet u osób bez nadwrażliwości, lub alergii na daną substancję. Pamiętajmy też, że pomimo tego, że świat idzie do przodu, ciągle osoby leczące się psychiatryczne uważane są za świrów. Stygmatyzacja ich nie oszczędza. A samej osobie chorej jest ciężko przywyknąć do takiej sytuacji. Oczywiście, jeśli sami nie radzimy sobie ze swoimi problemami nie należy bać się zasięgnąć pomocy od kompetentnej osoby. Jednak zanim to zrobimy warto spróbować domowych metod na poprawę samopoczucia.

Czekolada- żywność wysławiana przez wszystkich jej konsumentów. Na półkach sklepowych mamy wiele wariantów satysfakcjonujących każde podniebienie. Siła czekolady tkwi w serotoninie, która wytwarza się w trakcie jej jedzenia, a wydzielana substancja nie bez powodu nazwana jest hormonem szczęścia. Aby najlepiej poprawić sobie humor należy jeść czekoladę gorzką, o dużej zawartości kakao. Ten rodzaj czekolady ma dużo magnezu, który pomaga w stresie, a kakao przyspiesza metabolizm, dzięki czemu nasz organizm nie czuje tak dużego zmęczenia.
Orzechy włoskie i wszelakiego rodzaju ryby bogate w kwas Omega 3 to kolejna pomoc w walce z depresją. Odpowiednia ilość spożywanych kwasów obniża poziom noradrenaliny, która może być odpowiedzialna za poczucie drażliwości, lęku i nerwowości.

Korzeń żeń-szenia to inna propozycja, dzięki której depresja będzie odchodziła w niepamięć. Właściwości owego korzenia mają szerokie spektrum działania. Oprócz działania przeciwlękowego i przeciwdepresyjnego dodaje energii, uodparnia na stres, poprawia pamięć i koncentrację i wpływa korzystnie na poziom dopaminy i serotoniny. Inne propozycje: