Zmienianie bielizny pościelowej wydaje się czynnością nie nastręczającą wiele trudności. Tak jest w sytuacji, kiedy wykonuje ją osoba zdrowa, a kołdra i poduszka leżą sobie na nie posłanym łóżku. Sytuacja robi się o wiele bardziej skomplikowana, kiedy zmiana pościeli (https://damy-rade.info/opieka-w-domu-2/jak-opiekowac-sie-osoba-przewlekle-chora-w-domu/przewlekle-chory-w-domu/zmiana-poscieli) dotyczy osoby chorej, leżącej w łóżku. Jak się za to zabrać i czy istnieją jakieś sposoby na ułatwienie sobie życia?

Zmiana pościeli – krok po kroku

Po to, aby ułatwić sobie wymianę pościeli warto jest przygotować sobie wcześniej czystą pościel ułożoną w następującej kolejności:

  1. poszwa
  2. podkład płócienny
  3. podkład gumowy
  4. prześcieradło
  5. poszewki

Następną czynnością jest zmarszczenie i podwinięcie brudnego podkładu i prześcieradła. Najlepiej jest je zwinąć, jak najdalej pod plecy osoby chorej, która powinna leżeć na boku. Kolejnym krokiem jest położenie czystego prześcieradła. Zwisającą część prześcieradła wkłada się pod materac, a pozostałą część podsuwa jak najbliżej pleców chorego. Podobnie postępuje się z podkładem. Następny krok, to odwrócenie osoby chorej na wznak i przejście na przeciwległą stronę łóżka. Teraz należy przewrócić chorego na drugi bok i wyciągnąć brudny podkład i prześcieradło. Pozostaje teraz naciągniecie czystego podkładu i prześcieradła.

Zmiana poszwy i poszewek

Zmianę tej części bielizny pościelowej rozpoczyna się od rozłożenia czystej poszwy i wywinięcia rogów na lewą stronę. W następnej kolejności z brudnej poszwy wyjmuje się kołdrę. Nałożenie nowej zmiany poszwy polega na chwyceniu rogów kołdry poprzez wywinięte wcześniej rogi i założenie na kołdrę. Takie same czynności wykonuje się z poszewkami.

O czym warto pamiętać

W przypadku wymiany pościeli dla osoby chorej należy pamiętać o tym, aby podczas wykonywania czynności nie wyziębić chorego. W przypadku, kiedy chory ma łóżko o regulowanym wezgłowiu – należy je opuścić, aby usprawnić sobie pracę. Trzeba również pamiętać o tym, aby zapewnić choremu bezpieczeństwo, łatwiej jest je zapewnić jeśli lezy on na łóżku rehabilitacyjnym ze specjalnymi barierkami.

 

Przy współpracy: https://damy-rade.info/