miasto

Ostatnie trendy obserwowane w większości dużych miast ukazują, że zabudowywanych jest coraz więcej terenów zielonych. Wykorzystywana jest każda wolna przestrzeń znajdująca się blisko ważnych przestrzeni miejskich, takich jak na przykład starówki, centra biznesowe, lokalizacje atrakcyjne turystycznie. Chociaż ceny takich lokalizacji są ogromne nie brakuje chętnych.

Deweloperzy prześcigają się w ofertach. Opłaca im się to, bo dochody z takich budowli są znacznie wyższe niż poniesione na początku nakłady.

Co budują tacy inwestorzy? Praktycznie wszystko. Może o być kolejne centrum handlowe, ogromny biurowiec, nowoczesny blok mieszkalny. Za każdym razem tylko dziwi, że wciąż są chętni na tego typu budowle. Popyt na różnego rodzaju projekty wydaje się być nieograniczony. Kolejne firmy zarówno polskie jak i zagraniczne czekają na to aby otwierać swoje oddziały w kolejnych lokalizacjach. Szczególnie atrakcyjne są miejscowości dysponujące dużą silą robocza. Ważne aby taki biurowiec był wybudowany blisko środków komunikacji miejskiej, aby rzesze pracowników mogły dotrzeć do miejsca pracy komunikacja zbiorowa. Jest to ważne, ponieważ zbudowanie miejsc parkingowych dla tysięcy osób jest niemożliwe i nieopłacalne, gdyż nie generuje żadnych zysków. Podobnie jest z mieszkaniami. Te zlokalizowane bliżej centrum oraz z dostępem do wielu środków komunikacji miejskiej są bardziej atrakcyjne dla większości klientów, co pozwala sprzedać je za wyższą cenę. Mieszkanie w okolicy gdzie wszędzie jest blisko pozwala na zaoszczędzenie czasu na dojazdach i staniu w korkach. Ponadto wiele ludzi takie mieszkania kupuje pod wynajem, a umiejscowienie takiego lokalu umożliwia ustanowienie większych opłat za wynajem.

Duże zyski i wygoda zagrożeniem dla środowiska

pollution

Wszystkie zalety budowania różnego rodzaju obiektów na styk w i tak zabudowanych lokalizacjach niosą za sobą niekoniecznie dobre konsekwencje. Wiele budynków powstaje kosztem terenów zielonych, których i tak ubywa w miastach. A to będzie jedynie skutkować większym zanieczyszczeniem aglomeracji miejskich oraz brakiem przestrzeni do wypoczynku i relaksu. Dlatego istnieje wiele firm, m.in. Lemitor zajmujących się ochrona środowiska, mających na celu uchronić przed tak destruktywnym wpływem urbanizacji. Opracowuje się specjalistyczną dokumentację, w której są specjalistyczne zalecenia dotyczące zagospodarowania terenu. Ważne jest aby wraz z rozwojem miast wzrastała świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska. Jeśli architekci nie będą mieli na względzie przyrody, wkrótce i ich projekty nie będą miały poparcia, gdyż to dzięki środowisku możemy funkcjonować. Ponadto jeśli zbytnio zostaną zaniedbane kwestie środowiskowe, odbije się to na zmianie klimatu, gdyż powstające w miastach mikroklimaty będą miały większy zasięg. Nie mówiąc już o wielu ekosystemach, których istnienie jest zagrożone. Budując kolejne blokowiska, biurowce, centra handlowe niszczeje wiele miejsc życia dzikich zwierząt, a przecież one tak samo jak i ludzie maja prawo korzystać z darów ziemi.